Haber

Sudan ordusu: HDK, Türkiye’nin tahliye uçağına ateş açtı

Sudan ordusu, paramiliter Hızlı Güçlendirme Güçlerinin (HDK) Türkiye’nin tahliye uçağına ateş açtığını, bir kişinin yaralandığını ve uçağın hasar gördüğünü duyurdu.

Reuters’in haberine göre ordu, başkent Hartum yakınlarındaki Wadi Seyidna Hava Üssü’ne iniş yapan Türkiye’ye yönelik tahliye uçağına HDK’nın ateş açtığını bildirdi. görüldüğü bildirildi.

BAKANLIK ‘ÇAĞRILAR DEVAM ETMEDEN DEVAM EDECEKTİR’ DEDİ

Milli Savunma Bakanlığı, bugün erken saatlerde, 15 Nisan’dan bu yana çatışmaların sürdüğü Sudan’da mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliyesinin devam ettiğini ve ilk kümenin Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçaklarla güvenli bir şekilde yurda getirildiğini duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye etmek görevimizdir. Vatandaşlarımızdan ilk grup devlete ait uçaklarla güvenli bir şekilde ülkemize getirilmiştir. Tahliye harekâtımız tüm vatandaşlarımız yurda sevk edilene kadar kesintisiz devam edecektir.”

Ne oldu?

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında silahlı çatışma çıktı. ‘HDK’nın orduya tam katılımını’ öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda ordu ile HDK arasında çıkan anlaşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 26 Nisan Çarşamba gününe kadar 512 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirdi. Sudan ordusu, Suudi Arabistan ve ABD’nin çabalarıyla, mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatma kararı almıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu